Google ADS (Adwords)Güncel İçerikler

Yeniler İçin Google Adwords İlk Kurulum ve İlk Kampanya Oluşturma.

Öncelikle Google AdWords nedir sorusuna kısa bir açıklama getirelim.

Google AdWords, Google’ın arama sonuçlarında politika ihlali içermeyen anahtar kelimelere teklif vererek fırsatlarınızı ve firmanıza daha çok kişiye ulaşabilmesi için sunmuş olduğu tıklanabilir reklamcılık sistemidir.

Şimdi ne olduğunu anladığımıza göre sıfırdan kurulumumuzu yapalım ve ilk kampanyamızı oluşturalım.

yeniler için google adwords kurulumu hakkında bütün detaylar burada.

Google Adwords’u Google hesabımız ile açtığımızda bizden E-posta ve web site adresimizi istiyor sonrasında Reklam performansını arttırmaya yönelik fırsatlar sunmasını arzu ederseniz Evet kutucuğunu tıklayın ve “Devam” tuşuna basınız.

İlk Kampanyanızı oluşturmanızı isteyecek sizden Günlük belirlediğiniz bütçenizi giriniz. Sadece Google arama motoru sonuçlarında reklamınızın görünmesini istiyorsanız ağlar seçeneğinden tercihinizi arama ağı yapabilirsiniz. Başlangıç olarak arama ağını seçelim ilerleyen zamanlarda görüntülü reklam ağına giriş yapacağız.

Reklamınızın hangi kelimelerde gözükmesini istiyorsanız Anahtar kelimeler kısmından girmeniz yeterli olacaktır.

Teklif kısmından, reklamınızın tıklama başına teklifinizi ayarlamalısınız. Eğer girmiş olduğunuz anahtar kelimelerinizin ortalama maliyetini daha önceden analiz etmediyseniz Adwords’e bırakmanızı tavsiye ederim ilerleyen zamanlarda anahtar kelimelerinizin tekliflerini değiştirebilirsiniz. Peki bu anahtar kelimelerin piyasasını nasıl öğreneceğim ortalama bir kelime için verilen teklif nedir? diye sorarsanız Google’ın sunmuş olduğu araçlardan Anahtar Kelime Planlayıcısı ile kelimelerin arama hacmini maliyetini ve daha fazla verilere ulaşabilirsiniz.

4.adım da müşterilerinize gösterilecek reklam metnini girmelisiniz.

Açılış sayfası, girmiş olduğunuz anahtar kelimeleriyle alakalı olması daha yararlı olacaktır çünkü müşteriler reklama tıkladığında reklamınızda belirttiğiniz fırsatları bulamazsa web sitenizi hemen terk edecekler ve istediğiniz kitleyi web sayfanıza çekememiş olacaksınız.

1.Başlık’ta ve 2 Başlıkta İşletmeniz hakkında fırsatlarınızı, her başlık için 30 kelimeyi geçmeyecek ve girmiş olduğunuz anahtar kelimeyi de geçirmeye özen göstererek anlamlı cümle yazmanız gerekmektedir.

Açıklama, belirtmiş olduğunuz fırsatları daha açıklayıcı ve harekete geçirecek şekilde mesajlar ile tetikleyecek anahtar kelimenizi açıklamada geçirmeniz sizin yararınıza olacaktır.

Not: Her anahtar kelime için en az 3 reklam metni oluşturmanızı tavsiye ederim ilerleyen zamanlarda girmiş olduğunuz reklam metinleriniz aralarında performansınızı rahat ölçebilirsiniz ve müşterilerin en çok hangisini ilgisini çektiğini anlayabilirsiniz. Bu yazının sonunda ki bütün adımları tamamladıktan sonra Adwords Panelinden Kampanyalar sekmesine tıklayınız ardından oluşturduğunuz kampanyanın içeresine girin üst sekmede Reklamları seçiniz ve ardından Kırmızı bir buton göreceksiniz “+Reklam” a basınız metin reklamlarınızı oradan ekleyebilirsiniz.

Bu adımı geçtikten sonra sizden işletmeniz veya kişisel bilgileriniz hakkında fatura bilgilerini isteyecek.

Faturalandırma ülkesini ve saat dilimini girdikten sonra Başlangıç teklifi yani promosyon kodunuzu isteyecek yoksa sonraki adıma geçebilirsiniz.

Hesap türünüz kişisel veya işletme ise istenilen bilgileri düzgün bir şekilde doldurunuz.

Daha sonrasında ödeme yönteminizi girmeniz gerekecek. 3 farklı ödeme türü tanımlayabilirsiniz.

  • Manuel Ödeme
  • Otomatik Ödeme
  • Havale

İsteğiniz doğrultusunda ilerleyen zamanlarda ödeme yöntemlerini değiştirebilirsiniz. İlk kampanyamızı oluşturduk, kredi kart bilgilerini veya havale işlemini yaptıktan sonra Google’ın AdWords reklamcılık politika kurallarına göre reklamınız değerlendirilir ve maksimum 1 iş günü içerisinde reklamınız yayına alınır.

 

Bu yazımızda sıfırdan bir hesap kurduk ilk reklamımızı oluştuk ya şimdi ne yapacağız diye endişelenmeyin Google Adwords kategorisinde başlangıçtan ileri düzeye kadar detaylı bir şekilde anlatacağım. Merak ettiğiniz bir şey olursa hiç çekinmeyin mesaj atabilirsiniz.

 

 

2 Yorum

  1. Çok ayrıntılı resimli ve detaylı bir yazı olmuş.Elinize saglik.Gunumuz pazarlama araçlarından birisi olan adwors pahalı olmasına rağmen sektör sektör reklam vereni memnun ediyor.Faydali bir makale olmuş.Emeginize saglik.Tesekkur ediyorum.Yazilarinizi takip etme fırsatı buldukca edecegim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir